Liposukcja
ultradźwiękowa
Uważana jest ostatnio za najlepszą i najbezpieczniejszą metodę walki z tkanką tłuszczową. Nie nadaje się do znacznego zmniejszenia masy ciała pacjenta, nie jest również zabiegiem leczącym nadwagę. Zadaniem liposukcji ultradźwiękowej jest redukcja złogów tłuszczu oraz cellulitu, a celem wyszczuplenie ciała. Fale ultradźwiękowe wzbudzają w ośrodku ciekłym fale ciśnienia i podciśnienia o dużej prędkości. Fale te wywołują zjawisko kawitacji – jest to zjawisko fizyczne, które następuje wskutek zmian ciśnienia wewnątrz cieczy, wywołanych przez źródło dźwiękowe. Zmiany ciśnienia oddziałują na mikropęcherzyki obecne w cieczach i w tkankach organicznych. Mikropęcherzyki poddane ciągłym zmianom ciśnienia fali akustycznej zwiększają swoje wymiary aż do momentu, gdy ciśnienie zewnętrzne powoduje ich implozję, wzbudzając falę uderzeniową o dużej energii. Implozja milionów mikropęcherzyków przypadających na 1 cm3 prowadzi do rozbicia znajdującej się obok tkanki tłuszczowej, ponieważ najpierw powoduje rozerwanie wiązań komórkowych komórek tłuszczowych (efekt rozpakowania).
Przede wszystkim warto podkreślić, że efekty kawitacji ultradźwiękowej widoczne są już po pierwszym zabiegu: następuje wyraźna redukcja tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała i poprawa elastyczności oraz ujędrnienia skóry. Dzięki poprawie metabolizmu i przemiany materii kawitacja ultradźwiękowa pomaga również likwidować oznaki cellulitu.
Warto podkreślić, że tylko i wyłącznie od pacjenta zależy jak długo będą utrzymywały się efekty zabiegu. Utracone centymetry w tali czy biodrach szybko powrócą jeżeli nie będzie przestrzegana dieta i zachowany odpowiedni poziom aktywności fizycznej.
Jak długo trwa zabieg i jak często można go wykonywać?
W zależności od miejsca poddanego modelowaniu oraz ilości tkanki tłuszczowej zabieg wykonywany jest przez 15 do 30 minut. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji ani pozostawania w domu, nie odczuwa się żadnego bólu po zabiegu, a powierzchnia skóry pozostaje gładka i nienaruszona. Program terapii czyli ilość zabiegów i ich częstotliwość ustalana indywidualnie z pacjentem. Zazwyczaj wykonuje się serie zabiegów w odstępach tygodniowych. W przypadku wyjątkowo dużego nagromadzenia tkanki tłuszczowej zabieg kawitacji ultradźwiękowej można wykonywać 2 razy w tygodniu.
Podstawą redukcji obwodu ciała oraz cellulitu jest zmniejszenie powiększonych komórek tłuszczowych (czyli adipocytów). Ich zbyt duża wielkość odpowiada za zaburzony przepływ w naczyniach krwionośnych i limfatycznych, gorsze przewodzenie tkanki nerwowej oraz utratę elastyczności skóry. Chcąc uzyskać lepsze efekty zabieg często przeprowadzany jest w połączeniu z innymi technikami przyczyniającymi się do usuwania złogów tłuszczu i nadmiaru płynów (np. endomasaż, drenaż limfatyczny).