Liposukcja
ultradźwiękowa

Uważana jest ostatnio za najlepszą i najbezpieczniejszą metodę walki z tkanką tłuszczową. Nie nadaje się do znacznego zmniejszenia masy ciała pacjenta, nie jest również zabiegiem leczącym nadwagę. Zadaniem liposukcji ultradźwiękowej jest redukcja złogów tłuszczu oraz cellulitu, a celem wyszczuplenie ciała. Fale ultradźwiękowe wzbudzają w ośrodku ciekłym fale ciśnienia i podciśnienia o dużej prędkości. Fale te wywołują zjawisko kawitacji – jest to zjawisko fizyczne, które następuje wskutek zmian ciśnienia wewnątrz cieczy, wywołanych przez źródło dźwiękowe. Zmiany ciśnienia oddziałują na mikropęcherzyki obecne w cieczach i w tkankach organicznych. Mikropęcherzyki poddane ciągłym zmianom ciśnienia fali akustycznej zwiększają swoje wymiary aż do momentu, gdy ciśnienie zewnętrzne powoduje ich implozję, wzbudzając falę uderzeniową o dużej energii. Implozja milionów mikropęcherzyków przypadających na 1 cm3 prowadzi do rozbicia znajdującej się obok tkanki tłuszczowej, ponieważ najpierw powoduje rozerwanie wiązań komórkowych komórek tłuszczowych (efekt rozpakowania).

liposukcja

Następnie powoduje ona rozerwanie ściany komórkowej komórek tłuszczowych i wiązań włóknistych występujących w tkance tłuszczowej. Komórki tłuszczowe, które mają błonę bardzo podatną na działanie ciśnienia wywołanego przez mikropęcherzyki powstałe podczas kawitacji, ulegają rozbiciu (lysis komórek tłuszczowych) i uwalniają swoją zawartość. Uwolniona zawartość komórek tłuszczowych jest metabolizowana z organizmu naturalnymi drogami.Tłuszcze są eliminowane z organizmu za pośrednictwem układu limfatycznego i wydalane z moczem. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu kawitacji ultradźwiękowej. Przez co najmniej kilka dni przed zabiegiem należy zwiększyć przyjmowanie płynów o około 1-1,5 l dziennie. Dzięki temu następuje odpowiednie uwodnienie tkanki tłuszczowej, co jest niezbędnym warunkiem dla zaistnienia prawidłowego procesu jej rozbicia. Zwiększoną ilość płynów należy przyjmować również po zabiegu, by zapewnić prawidłowe oczyszczania organizmu z tłuszczu i powstających w tym procesie toksyn.

Przede wszystkim warto podkreślić, że efekty kawitacji ultradźwiękowej widoczne są już po pierwszym zabiegu: następuje wyraźna redukcja tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała  i poprawa elastyczności oraz ujędrnienia skóry.  Dzięki poprawie metabolizmu i przemiany materii kawitacja ultradźwiękowa pomaga również likwidować oznaki cellulitu.
Warto podkreślić, że tylko i wyłącznie od pacjenta zależy jak długo będą utrzymywały się efekty zabiegu. Utracone centymetry w tali czy biodrach szybko powrócą jeżeli nie będzie przestrzegana dieta i zachowany odpowiedni poziom aktywności fizycznej.

Jak długo trwa zabieg i jak często można go wykonywać?

W zależności od miejsca poddanego modelowaniu oraz ilości tkanki tłuszczowej zabieg wykonywany jest przez 15 do 30 minut. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji ani pozostawania w domu, nie odczuwa się żadnego bólu po zabiegu, a powierzchnia skóry pozostaje gładka i nienaruszona. Program terapii czyli ilość zabiegów i ich częstotliwość ustalana indywidualnie z pacjentem. Zazwyczaj wykonuje się serie zabiegów w odstępach tygodniowych. W przypadku wyjątkowo dużego nagromadzenia tkanki tłuszczowej zabieg kawitacji ultradźwiękowej można wykonywać 2 razy w tygodniu.

Podstawą redukcji obwodu ciała oraz cellulitu jest zmniejszenie powiększonych komórek tłuszczowych (czyli adipocytów). Ich zbyt duża wielkość odpowiada za zaburzony przepływ w naczyniach krwionośnych i limfatycznych, gorsze przewodzenie tkanki nerwowej oraz utratę elastyczności skóry. Chcąc uzyskać lepsze efekty zabieg często przeprowadzany jest w połączeniu z innymi technikami przyczyniającymi się do usuwania złogów tłuszczu i nadmiaru płynów (np. endomasaż, drenaż limfatyczny).